سیول (Civil)

معرفي رشته سيول

مقدمه:

انسانها با بکارگیری ابزارهای دست ساز خود و استفاده از منابع طبیعی اقدام به ساخت محلی برای زندگی خود کردند. با پیدایش اولین سرپناه دست ساز بشر پایه و اساس انجنیری سیول بوجود آمد. با بزرگتر شدن جوامع و نیاز آنها به سرپناههای بزرگتر، و تلاش بشر در جهت مهار و رام کردن طبیعت در جهت رفع نیازهای خود همانند ساختن سدها و پلها و … رفته رفته نقش انجنیری سیول در زندگی بشر پررنگ و پررنگتر شد.

طول دوره تحصيل:

درموسسه تحصيلات عالي خصوصي اشراق محصلين رشته سيول به تعداد 147 كرديديت را در مدت 8 سمستر درسي فرا گرفته كه در هر سمستر به تعداد (17-21) كريديت را اخذ مي نمايند. از مجموع 147 كريديت درسي، تعداد 38 كريديت General  و 110 كريديت Basic   مي باشد.

اهداف:

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف سیولی در زمینه‌های:

1-ساختمان سازی

2-پل سازی و جاده سازي

3- سد سازی (بندسازی) و ايجاد تونل ها

4- ایجاد شهرکهای مسکونی و صنعتي

5- طراحی سازه های مخابراتی و….

نقش و توانايي فارغين اين رشته:

  • محاسبه، ساخت و اجرا و تا حدودی طراحی ساختمانهای مختلف مسکونی، اداری و صنعتی اعم از خشتی، کانگریتی و فولادی، نظیر ساختمانهای مسکونی تفریحی، چند طبقه، آپارتمانها و برجهای بلند و همچنین کارهای ساختمانی اداره ها، مکتب ها، شفاخانه ها، کارخانه ها و مراکز صنعتی، ساختمانها و مراکز ورزشی، تالارهای اجتماعات و …
  • طراحی، محاسبه و اجرای راهها و جاده های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و ولسوالیها اعم از : راههای خامه، راههای کانکریتی، بزرگ راهها و نیز راه آهن ( شامل مسیریابی، پیاده کردن مسیر، زیر سازی و روسازی ).
  • ساخت و اجرا و در مواردی طراحی و محاسبه انواع پلهای کانکریتی و فلزی و با دهانه ها و ابعاد و شکلهای متفاوت نظیر:پلهای داخل شهری و روگذرها، پلهای خارج شهری و جاده ها.
  • اجرای سدهای مختلف خاکی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته نظیر تونل یا کانال انحراف آب رودخانه (جهت اجرای عملیات کارگاهی در ضمن ساخت سد)، تاسیسات آبگیری از سد و کنترل ارتفاع آب در پشت سد و…
  • اجرای کارهای مربوط به ساماندهی رودخانه ها.
  • طراحی، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع کانالهای تحت فشار و یا کانالهای با سطح آزاد آب که به منظور انتقال آب از بندها و دریاچه ها و .. برای مصارف زراعتی، شرب و صنعتی به منطقه های مورد نیاز و نیز جهت انتقال آب از تصفیه خانه های آب به مخازن آب و از آن جا به مناطق مصرف، ساخته می شوند.
  • ساخت تصفیه خانه های آب و فاضلاب شامل : ساختمانها تاسیسات مربوط، محوطه سازی و …
  • طراحی، محاسبه و ساخت شبکه‌های آب رسانی به منطقه‌های شهری و روستایی جهت تامین آب شرب مورد نیاز افراد و تاسیسات مربوط نظیر : مخازن آب، لوله کشی، انشعابات، و ..