کلینیک حقوقی

معرفی:

پوهنحی حقوق و علوم سیاسی موسسه تحصیلات عالی اشراق به عنوان اولین نهاد تحصیلات عالی خصوصی در ولایت هرات با در نظرداشت فقره 7 ماده (4) مقرره مساعدت های حقوقی افغانستان (کلینیک های حقوقی مراکزی  اند که در آن محصلان پوهنحی های حقوق ، شرعیات  و یا مدارس دینی کشور  به منظور کسب مهارت های مسلکی حقوقی و ارائه مساعدت های حقوقی تحت نظر وکیل مدافع “مساعد حقوقی” فعالیت می نمایند.) به تأسیس کلینیک حقوقی به عنوان یک مرکز آموزشی که با جذب دانشجویان به عنوان منابع سرشار از انگیزه و انرژی، و به کار گیری روش های آموزشی عملی به جای صرف طرح مسائل به شکل نظری، اقدام به اخذ جواز و ایجاد کلینیک حقوقی در سال 1396 نماید.

کلینیک حقوقی ، نهادی مردمی دانشگاهی است که در فضایی از دانش ، تجربه ، تعهد ، و عدالت محوری فعالیت می کند. این نهاد از یک سو تلاش می کند به محرومین خدمات حقوقی رایگان ارائه دهد، با ارائه مشاوره، به آسیب دیدگان اجتماعی کمک کند، در جهت حل منازعات به روش های مسالمت آمیز اقدام کند و آگاهی مردم را در مورد حقوق شهروندی و قوانین ارتقا بخشد . و از سوی دیگر می کوشد تا دانش و تجربه دانشجویان را افزایش دهد ، مهارت های حقوقی را به آنها بیاموزد ، حـسّ تعهد و مسئولیت پذیری را در آنان تقویت نماید و روحیه نوع دوستی و مشارکت در فعالیت های خیر خواهانه را در آنها پرورش دهد.

اهداف:

 1. ایجاد یک برنامه عملی و تحصیلی حقوقی با برنامه درسی رشته های حقوق و شرعیات دانشگاه اشراق برای دانشجویان جهت بالا بردن مهارت های مسلکی آنها.
 2. آماده­سازی دانشجویان سال­های اخیر رشته­های فوق­الذکر با­مهارت­های وکالت دفاع در بخش­های مدنی و جزایی.
 3. شناخت دانشجویان با منابع قانونی، فقهی و تعاملی قضایای جزایی.
 4. ارتقای سطع دانش حقوقی افراد جامعه با برگزاری کار گاه های آموزشی حقوقی.
 5. ارائه مساعدت های حقوقی رایگان برای اقشار بی بضاعت، زنان و اطفال.
 6. تلاش در جهت ترویج حاکمیت قانون.

کلینیک حقوقی موسسه تحصیلات عالی اشراق به عنوان نخستین نمونه از نوع خود، به منظور تأمین اهداف والا و ارزشمند فوق، از چندی بدین­سو افتتاح گردیده است، تا بتواند به سهم خود گامی مثبت برای رسیدن به جامعه­ای عدالت محور و حق مدار بردارد.

بدین منظور کلینیک حقوقی موسسه تحصیلات عالی اشراق اجرای برنامه های زیر را در دستور کار خود قرار داده است:

الف- برنامه های آموزشی

 1.  برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی درباره روش های کلینیکی آموزش حقوق
 2.  برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی درباره شیوه‌های رسیدگی و دادرسی قضایی.
 3.  فراهم ساختن شرایط لازم و مناسب برای دانشجویان جهت :
  • * مواجه شدن با دوسیه های واقعی و همکاری و تحقیق جهت تدوین دادخواست ها و لوایح حقوقی.
  • * همکاری با وکلا و مشاوران حقوقی و بهره گیری از تجارب علمی و حرفه ای آنان.
  • * همکاری در انجام طرح (( آموزش حقوق به همگان))
 4. اعطای تصدیق نامه در کلینیک حقوقی .

ب- فعالیت های مربوط به مساعدت حقوقی

 1.  ارائه مشاوره و خدمات حقوقی رایگان ( به صورت حضوری و تلفنی) در زمینه حقوق خانواده ( ازدواج، طلاق، حضانت، حقوق و تکالیف زوجین، حقوق زن، حقوق کودک و . . . )، حقوق جزایی، ومشاوره خانواده (روانشناسی).
 2. تامین وکیل برای افراد محروم و کم درآمد که که برای دفاع از حق خود نیازمند به وکیل هستند.